Niepubliczny ZakładOpieki Zdrowotnej

Prowadzi działalność medyczną od 2004 ciesząc się uznaniem i zaufaniem szerokiego grona pacjentów.

  • 1Uwzględniając najnowsze osiągnięcia współczesnej medycyny dbamy o zdrowie i komfort naszych Klientów.    

Badanie USG

usg ginekologiczne
usg genetyczne płodu
usg piersi

 


Niemal każdy przyszły rodzic niepokoi się o zdrowie oraz prawidłowy rozwój swojego dziecka. Współczesna medycyna pozwala nie tylko zajrzeć do brzuszka mamy, ale także zbadać maleństwo przed urodzeniem, a nawet je leczyć. Dziś możliwe jest leczenie niektórych schorzeń już wtedy, kiedy malec przebywa w brzuszku swojej mamy. Trzeba tylko chorobę wykryć odpowiednio wcześnie. Umożliwia to diagnostyka prenatalna. Jednym z najbardziej nowoczesnych i dostępnych narzędzi diagnostycznych współczesnej ginekologii jest obecnie USG genetyczne.
Przy wyborze placówki, której chcieliby Państwo powierzyć profesjonalne monitorowanie rozwoju płodu w kluczowych okresach jego rozwoju, watro zwrócić uwagę na obecnie obowiązujące światowe standardy wykonywania USG genetycznego w zalecanych etapach przebiegu ciąży. Fetal Medicine Foundation (FMF) z Londynu narzuca normy i zasady wykonywania tych badań i certyfikuje diagnostów, którzy uzyskują międzynarodową licencję na wykonywanie tych właśnie badań (Certificate of Competence) przechodząc weryfikacje pomiarów przezierności karku NT przez Profesora Kyprosa Nicolaides. Od samego początku dbamy o to, aby lekarze przeprowadzający w naszych przychodniach badanie usg genetyczne w I, II oraz III trymestrze ciąży posiadali te właśnie certyfikaty, dając Państwu jednocześnie gwarancję najwyższej jakości wykonanego badania.

I trymestr

Badanie prenatalne w I trymestrze ciąży należy wykonać pomiędzy 11 tygodniem i 0 dniem ciąży a maksymalnie 13 tygodniem i 6 dniem ciąży. Bardzo istotne jest dokładne wyliczenie daty badania ze względu na ograniczenia programu do wyliczania ryzyka. Program wylicza prawidłowo ryzyko tylko w określonym zakresie wielkości płodu tj. powyżej 45 mm i poniżej 84 mm. Badanie usg między wykonane w tym okresie umożliwia potwierdzenie wieku ciążowego, uzyskanie informacji o tym, że płód jest żywy oraz wczesną diagnozę dużych wad płodu. W przypadku stwierdzenia ciąży mnogiej badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży pozwala dokładnie określić kosmówkowości, która jest głównym czynnikiem determinującym rokowanie w ciąży mnogiej. Obecnie uważa się, że bardzo istotne są połączone badania biochemiczne wykonywane w I trymestrze ciąży, wraz z badaniem USG, oceną przezierności karku (NT-nuchal translucency), obecnością kości nosowej (NB-nasal bone) i pomiarem stężenia PAPP-P oraz wolnej gonadotropiny kosmówkowej. Wartość wykrywcza (DR-Detection Rate) tego badania wynosi 90%, a procent wyników fałszywie pozytywnych 10%.

 II trymestr

Badanie prenatalne w II trymestrze ciąży należy wykonać między 18 tygodniem a 23 tygodniem ciąży. Badanie usg wykonane między 18+0 a 23+0 tygodniem ciąży polega na ocenie każdej części ciała płodu, określeniu położenia łożyska, ocenie ilości wód płodowych i pomiarze wielkości płodu. Jest to badanie ukierunkowane w głównej mierze na wady rozwojowe płodu. Szczególną uwagę zwraca się tu na rozwoju mózgu, twarzy, kręgosłupa, serca, żołądka, jelit, nerek i kończyn płodu.

 

 III trymestr

Badanie prenatalne w III trymestrze ciąży można wykonać około 30 tygodnia ciąży. Badanie prenatalne ok.30 tygodniu ciąży polega na: pomiarze wielkości płodu kości głowy, brzucha i ud oraz obliczeniu szacunkowej masy płodu, badaniu ruchów płodu, ocenie pozycji i wyglądu łożyska, pomiarze ilości wód płodowych, ocenie przepływu krwi do łożyska i płodu z wykorzystaniem USG Doppler.