Cytologia klasyczna vs cytologia płynna (LBC)
Cytologia klasyczna vs cytologia płynna (LBC)
Często pytacie czym się różni cytologia klasyczna od cytologii na podłożu płynnym.
Różnica pierwsza- sposób pobrania:
Proces pobrania, czyli założenia wziernika do pochwy, uwidocznienie szyjki macicy pobranie wymazu za pomocą sterylnej szczoteczki jest taki sam dla obu cytologii.
Różnica zaczyna się w kolejnym etapie.
W cytologii konwencjonalnej materiał utrwalamy na szkiełku mikroskopowym za pomocą specjalnego preparatu, natomiast LBC pobieramy na podłoże płynne (pojemnik z płynem) podlegające dalszej obróbce laboratoryjnej.
Pojemnik szczelnie zostaje zamknięty, a następnie przetransportowany do laboratorium - mniejsze ryzyko uszkodzenia materiału.
Materiał zostaje przeniesiony na filtr, który oczyszcza wymaz erytrocytów, śluzu, bakterii, komórek zapalnych.
Różnica druga- wykrywalność zmian:
Cytologia płynna pozwala na wyższą wykrywalność zmian dysplastycznych wysokiego stopnia, co z kolei zwiększa szansę na wyleczenie.
Dodatkowym plusem jest fakt, że ten sam materiał można poddać kolejnej analizie np. w celu wykrycia wirusa HPV, bakterie z gatunku chlamydia trachomatis odpowiedzialna za chlamydiozy, bez konieczności wzywania i ponownego badania pacjentki.
Różnica trzecia: skuteczność:
Jak wspominałam, przechowywanie LBC w kubeczku powoduje mniejsze uszkodzenie materiału. Ogranicza to tym samym ryzyko błędów przy ocenie badania. Dokładność badania jest wyższa.
Różnica czwarta - cena
Niestety cytologia na podłożu LBC jest droższa niż cytologia klasyczna.
Przygotowanie oraz zasady do badania są takie same.